O energetice se šarmem
Inspiruje, vzdělává, otevírá diskuzi. Takový je podcast O energetice se šarmem. Představuje inspirativní ženy, které hýbou světem energetiky a sdílejí zásadní momenty své kariéry, úspěchy i výzvy v oboru, který je stále doménou mužů. Podcast směle zamíří proti zažitým stereotypům a aktivně přispívá k posunu ve vnímání a úloze žen v energetice.

7. DÍL: Kariéra v energetice - Tereza Žilková
Obchodování s elektřinou: Tajemný svět, který ovlivňuje i váš účet za energie!
Víte, že cena elektřiny nevzniká jen tak z ničeho, ale je výsledkem chytrého manévrování na energetických trzích? V novém dílu podcastu O energetice se šarmem nahlédneme do zákulisí obchodování s elektřinou s Terezou Žilkovou, zkušenou obchodnicí a odbornicí na jadernou energetiku ze společnosti Powertica Commodities AG.
Jak se elektřina kupuje a prodává? Co všechno se dá v energetice obchodovat? A jak geopolitika, obnovitelné zdroje i počasí ovlivňují ceny elektřiny – a možná i váš příští účet za energie?
Dozvíte se, jak se tvoří ceny elektřiny, co všechno ovlivňuje energetický trh a proč jaderná energie zažívá nečekanou renesanci.
Poslechněte si podcast O energetice se šarmem.
6. DÍL: Práce v energetice - Hana Staňková
Technické obory, které tvoří budoucnost
Jaká je perspektiva těžebního sektoru z pohledu vzdělávání a budoucích pracovních příležitostí? Co všechno dnes zahrnuje hornictví? A jak se technické vzdělávání dokáže přizpůsobit odklonu od uhlí a potřebám udržitelné energetiky?
Hostem dalšího dílu podcastu O energetice se šarmem je prof. Ing.Hana Staňková, děkanka Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava, která přiblíží proměnu technického vzdělávání a jeho dopad na budoucí generace.
Dozvíte se, jak revitalizace krajiny ovlivňuje regiony, proč nám chybí odborníci na hornictví a co se stane, pokud nezměníme přístup k technickému vzdělávání.
Hana Staňková se podělí také o svůj osobní příběh první ženy ve vedení fakulty, mluví o výzvách spojených s odklonem od uhlí a nabízí svůj pohled na to, jak motivovat mladou generaci ke studiu přírodovědných a technických oborů.
5. DÍL: Když elektrárnu řídí žena - Romana Zadrobílková
Energetika očima ředitelky elektrárny: Překonávání předsudků a budování moderní budoucnosti
Co se stane, když právnička bez technického vzdělání začne vést jednu z nejvýznamnějších českých elektráren? V novém dílu podcastu O energetice se šarmem mluví Romana Zadrobílková, výkonná ředitelka Elektráren Opatovice, o zákulisí provozu své elektrárny i proměně celého energetického sektoru. Proč považuje přechod na plyn a využití odpadů za klíčový? Jaké překážky musí podle ní ženy v technických oborech překonávat a proč by muži měli změnit své vnímání potenciálu žen? A co je klíčem k udržitelné energetické budoucnosti?
Romana Zadrobílková otevřeně mluví o výzvách vedení elektrárny, dekarbonizaci, emisních povolenkách i o důležitosti spolupráce s regionem.
4. DÍL: Energetické partnerství a udržitelnost - Květuše Hellmichová
Může se těžební region stát synonymem udržitelnosti? Jak se podařilo proměnit krajinu po těžbě v rekreační oblast s jezery a sportovními zónami? A jak k obnově přispívají těžební společnosti?
V tomto díle podcastu O energetice se šarmem vypráví Květuše Hellmichová, druhá místostarostka Litvínova a místopředsedkyně Okresní hospodářské komory Most příběh regionu, který bojuje se starými nálepkami a hledá svou novou cestu.
Dozvíte se, jak se Litvínov mění z průmyslového města na moderní region, ve kterém se kloubí péče o přírodu, pracovní místa i životní standard obyvatel. Podíváme se i na to, jak region čelí výzvám dekarbonizace a jaké inovace by mohly proměnit jeho budoucnost.
Poslechněte si náš podcast a dozvíte se, co regiony zatížené těžbou a potřebují, aby jejich transformace byla nejen ekologická, ale i ekonomicky smysluplná.
3. DÍL: Energetická chudoba - Tatiana Konrádová
Energetická chudoba – problém, který dnes trápí více než 1,3 milionu Čechů. Podle některých odborníků se může ještě prohloubit v souvislosti s necitlivou transformací energetiky. Co energetická chudoba vlastně znamená a jaké má dopady na naše životy? Jak nedostatečné vytápění domovů negativně ovlivňuje lidské zdraví? Proč si tolik lidí vybírá nevýhodné tarify nebo neví, jak jednat s úřady a poskytovateli energií?
V tomto dílu podcastu O energetice se šarmem jsme si povídali s Tatianou Konrádovou, odbornicí na prevenci energetické chudoby.
Dozvíte se nejen o tom, že nedoplatky na energiích vedou k exekucím a sociální izolaci, ale také jak může špatná energetická gramotnost situaci ještě zhoršit. V podcastu zazní i praktické tipy, jak se těmto problémům vyhnout a co dělat, když už se ocitnete v těžké situaci – od výběru správného dodavatele až po získání pomoci od státu.
Energetická chudoba není jen otázkou účtů, ale i otázkou zdraví, psychické pohody a stability domácností. Poslechněte si náš podcast a získejte praktické rady, jak lze předejít problémům s účty za energie dřív, než přerostou v krizi.
2. DÍL: Co je to energetika a proč ji potřebujeme? Aneb základní slovníček - Adéla Holasová
Adéla Holasová: "Elektroenergetická soustava je po lidském mozku nejsložitější systém, který na světě existuje."
Zakladatelka a projektová manažerka projektů Energetická gramotnost a Klimatická gramotnost. Adéla má bohaté zkušenosti v oblasti energetiky, je uznávanou odbornicí na energetickou politiku a udržitelnost a její alma mater je Českém vysoké učení technické v Praze.
V tomto díle podcastu se ponoříme do hloubky fungování elektroenergetického systému. Odhalíme, jak se vyrábí elektřina, jak se přenáší ke spotřebiteli a jak se s ní nakládá ve chvílích přebytku i nedostatku. Adéla vysvětlí, jaký význam má regulace energetické soustavy, která je jedním z nejsložitějších systémů na světě. Podíváme se také na to, jak můžeme efektivněji využívat energii v našich domácnostech a probereme aktuální i budoucí výzvy v energetice, včetně přechodu na zelené zdroje a nové technologie jako je vodík nebo bateriová úložiště. Nechybí ani náhled na to, jak se mění cenová politika elektřiny a co všechno ji ovlivňuje.
1. DÍL: Život v energetice – Larisa Dubská
Larisa Dubská: “Kvalitní energetický mix není možný bez jaderné energetiky, uhelné elektrárny budou potřebné ještě dlouho.”
Dozvíte se základní fakta o energii a její spotřebě stejně tak jako vývoj spotřeby energií v čase a geografii.
Pracovala jako reaktorová fyzička. Prakticky celý svůj profesní život se věnovala jaderné energetice, stála u zrodu České organizace Women in Nuclear, je viceprezidentkou České nukleární společnosti. A přestože je dnes už v důchodu, vášeň ani zápal pro svůj obor neztratila. Larisa Dubská mluví o svých profesních začátcích, zkušenostech a zážitcích z Jaderné elektrárny Dukovany, kde pracovala čtyři a dvacet let, a to v převážně mužském kolektivu. Dozvíte se, co ženy na energetice přitahuje, proč jich je nejen v tomto oboru potřeba víc, co Larise Dubské vadí na elektromobilech a fotovoltaice, ale třeba i to, co jí v osobním životě dodává energii. Nechybí názor na uhelné elektrárny, výstavbu nových jaderných bloků, obnovitelné zdroje, ani výhled do budoucnosti v oblasti energetiky a technologií.
Poslechněte si tento podcast také na streamovací platformě Buzzprout