logo Sev.en


> Podcast

Energetický podcast

Energetický podcast je jediný český podcast o energetických tématech. Uvědomujeme si, že energetika je komplexní a ožehavé, ale hlavně obrovsky důležité téma. Proto je energetický podcast prostorem, kde laici i odborníci získají faktické informace související s energetikou.

Chcete si utvořit vlastní názor na spalování fosilních paliv, obnovitelné zdroje energie nebo budoucnost celého energetického oboru? Pak je tento podcast právě pro vás!

Logo Energetický podcast

27. díl: Budoucnost českého teplárenství a vývoj ceny tepla

Nárůst ceny energetických surovin a nové legislativy zásadně proměňují české teplárenství. Kolik bude tedy stát teplo? Jaké možnosti spotřebitelé mají a jak vlastně teplárny fungují a stanovují ceny?

Tyto a další otázky zodpovídali ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení Ing. Martin Hájek PhD. a ředitel obchodu a strategie Teplárny Kladno Viktor Kalina.




26. díl: Využití stavebních alternativních materiálů v praxi

Víte, že kromě primárních energetických produktů (elektřina a teplo) vzniká při spalování uhlí i několik druhů popílků? Jaké je využití tohoto materiálu a proč by mohl být strategicky důležitou komoditou nám poví Petr Hodek ze společnosti Silo Transport.

Dozvíte se k čemu se využívají materiály, které zbydou v kotlích. Jakou souvisí s tématem cirkulární ekonomiky i jaké jsou největší podnikatelské výzvy v tomto odvětví.




25. díl: Rekultivace nebo sukcese? Co s pozůstatky těžby?

Jaké jsou rozdílly mezi konvenční rekultivací a ekologickou obnovou? Jak vypadá život na rekultivovaných plochách? A jaká je praxe v ČR a ve světě? Na to odpoví Ing. Markéta Hendrychová, která vyučuje rekultivaci a obnovu krajiny Fakulta Životní prostředí, ČZU a aktuálně vytváří komplexní koncepce rozvoje území dotčených těžbou v Regionální rozvojové agentuře a prof. Karel Prach, který téma sukcese a rekultivace a stojí za zavedením oboru ekologie obnovy v ČR.

V tomto podcastu se dozvíte spoustu zajímavostí o obnově hnědouhelných výsypek a dalších pozůstatků těžby.




24. díl: Green Deal pohledem zevnitř Evropské komise

Nahlédněte do evropské energetické politiky v rozhovoru s Klaudií Mrkusovou. Klaudie působí jako policy officer v Evropské komisi, kde se zabývá především výzkumem v energetice a novými energetickými technologiemi.

V tomto rozhovoru se dozvíte více o evropském Green Dealu, jeho vzniku a hlavních částech. Klaudie nám poskytne unikátní pohled na to, jak se formuje energetická agenda v Evropské komisi, jak probíhá legislativní proces a kdo rozhoduje o prioritách.




23. díl: Akumulace a flexibilita - nezbytná součást obnovitelných zdrojů

Pokud už chvíli sledujete tento podcast tak víte, že s rozvojem obnovitelných zdrojů jde ruku v ruce i nutnost akumulace. Jaká je dnes situace s akumulací? Jak bude vypadat v budoucnu? A co je to termín agregace flexibility?

V této debatě se vše dozvíte. Moje pozvání přijali Jan Fousek (Výkonný ředitel, Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ) a Petr Řeháček - (Ředitel, Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility).




22. díl: Blackout - Co nastane při výpadku elektřiny!

Energetický blackout je noční můrou nejen energetiků. Jak moc jsme na elektřině závislí? Jaké jsou krizové plány, kdyby blackout nastal? A jak dlouho bychom to vydrželi?

O tom jsme si povídali s bývalým dlouholetým šéfem hasičů Miroslavem Štěpánem v dalším díle Energetického podcastu.




21. díl: Budoucnost české energetiky podle studie ČEPS

Společnost ČEPS a.s., zajišťující provoz elektroenergetické přenosové soustavy na území České republiky, nedávno vydala zprávu nazvanou "Hodnocení zdrojové přiměřenosti elektrizační soustavy ČR do roku 2040". Jedná se o predikci, jak bude česká elektroenergetika v budoucnosti fungovat – jaká bude potřeba elektřiny, jak se vyrobí a kolik by mohla stát. Zpráva vyvolala velké pozdvižení, jelikož v některých scénářích to nevypadá úplně růžově. Abychom vám umožnili udělat si vlastní názor, pozvali jsme do Energetického podcastu Svatopluka Vnoučka, místopředsedu představenstva ČEPS a.s., a zmíněnou zprávu s ním probrali.




20. díl: Malé jaderné reaktory: Jsou naši záchranou a kdy se jich dočkáme?

Jsou malé jaderné reaktory budoucností energetiky? Zachrání teplárenství? Má ještě smysl stavět velké jádro? A proč se v ČR pracuje na 4 různých designech modulárních reaktorů?

Na to jsem se zeptal dvou jaderných expertů: Marka Ruščáka, ředitele odboru výzkumu jaderné bezpečnosti v Státním ústavu radiační ochrany, a Vladimíra Wagnera z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Zpětnou vazbu, tipy na hosty nebo komentáře k obsahu uvítáme na Twitteru.




19. díl: Zelený vodík - Současnost a jeho role v budoucí energetice

V dalším díle podcastu odhlédneme od současných energetických problémů a probereme téma vodíku. Vodík má mít zásadní roli v budoucí evropské energetice a tak se dozvíte v čem je jedinečný, kde má naopak nedostatky a jaké bude jeho využití.

Experty, kterými nás tímto tématem provedou jsou prof. František Hrdlička (ČVUT) a doc. Jan Novotný (UJEP).

Sledujte podcast na Twitteru a přihlašte se k odběru pro další hodnotné epizody.




18. díl: M. Šnobr & L. Kovanda o sektorové dani, zisku energetických firem a zestátnění ČEZu

Určitě vám neunikly diskuze o zavedení nové daně, která by pomohla kompenzovat lidem a firmám vysoké ceny energií. Co je to ta sektorová daň, windfall tax nebo válečná daň? Jsou opravdu zisky energetických firem tak překvapivé? A jakým způsobem by si mohl stát poradit se situací polostátního ČEZu?

Na to v tomto díle odpoví Michal Šnobr - poradcee finanční skupiny J&T pro energetiku, aktivní investor a minoritní akcionář ČEZ a Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.




17. díl: Zvláštní zmocněnec V. Bartuška o energetické bezpečnosti a cestě z krize

Pozvání do dalšího Energetického podcastu přijal Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec MZV pro energetickou bezpečnost. V. Bartuška byl několikrát zmíněn v předchozím díle o závislosti na ruských energetických surovinách a tak jsem ho pozval, abych zjistil jeho názor na současnou situaci a jakým směrem se česká energetika bude v následujících měsících i letech ubírat.

Pokud vás zajímá, jak se zbavíme 97% závislosti na ruském plynu a jaké je dlouhodobé řešení současné krize, pusťte si tento rozhovor.




16. díl: Obejde se ČR bez ruského plynu, uhlí, jaderného paliva a dalších surovin?

Do podcastu dorazili Vladimír Štěpán z ENAS a Jan Rovenský z Greenpeace, abychom probrali zásadní otázku posledních týdnů - českou (potažmo evropskou) závislost na ruských primárních energetických surovinách.

Jaké suroviny vlastně z Ruska dovážíme? Máme alternativy? Je Evropa v otázkách ruského plynu jednotná? Co by se stalo, kdyby se ruský plyn zastavil?

Pokusili jsme se tyto zásadní otázky zodpovědět a dát vám spoustu podnětů pro vytvoření vlastního názoru. O emoce a názorové střety tentokrát nebyla nouze.




15. díl: Co to je taxonomie a funguje trh s emisními povolenkami?

V tomto díle Energetického podcastu se dozvíte více o taxonomii, trhu s emisními povolenkami, tržním prostředí v energetice nebo uhlíkové dani. Pozvání přijali europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa a analytik Sev.en Energy Pavel Farkač.

Co se schovává za nepříliš sympatickým slovem taxonomie a jak to ovlivní energetickou budoucnost? Má dnes smysl mluvit o energetické soběstačnosti nebo jde o překonaný koncept? Funguje trh s emisními povolenkami? Dočkáme se uhlíkové daně?
To jsou jen některé z otázek, na které se pokusíme nalézt odpověď. Užijte si poslech.
Zpětnou vazbu a tipy na další energetické témata nám můžete nechat na Twitteru.




14. díl: Co je to energetický blackout a máme se na něj připravit?

Blackout je nejčernější scénář všech energetiků a může mít dalekosáhlé následky. Proto si vysvětlíme, co to vlastně je, kdy a kde už nastal a jak pravděpodobně se s ním setkáme my.
Radek Vondráš, jeden z hostů podcastu totiž napůl žertovně uzavřel sázku, že 7. 1. 2022 uvidíme regionální blackout v Německu.
Poslechněte si tento díl a zjistíte, jak k této predikci došel a zda opravdu v Německu blackouty hrozí.

Hosté jsou:
Ing. Miroslav Vrba - bývalý člen představenstva ČEPS, odpovědný za dispečerské řízení a informační a komunikační systémy.

Ing. Jan Vondráš - energetický analytik, ředitel poradenské společnosti Invicta Bohemica. Je členem think tanku Realistická energetika a ekologie.




13. díl: Můžou obnovitelné zdroje za drahé energie? Proč padlo Bohemia Energy?

Tento díl Energetického podcastu jsme chtěli pojmout jako diskuzi nad aktualitami v energetice. Tématy tak logicky musely být vysoké ceny energií, hlavně elektřiny a plynu a související pád alternativních prodejců energií v čele s Bohemia Energy.
Málokdy se stane, aby energetická témata vévodila titulním stranám všech médií a tak si tyto události zaslouží hlubší komentář a vysvětlení souvislostí.
Pozvání do podcastu přijali opět Blahoslav Němeček, partner EY pro sektor energetiky ve střední a jihovýchodní Evropě a Radek Jirků, investiční analytik skupiny Sev.en.

Zpětnou vazbu na podcast, tip na další témata nebo hosty nám můžete dát zde na Twitteru.




12. díl: Alexandr Vondra: Jak dopadne Green Deal na Českou republiku?

Tento díl Energetického podcastu se zaměří na European Green Deal, tedy Zelenou dohodu pro Evropu. Pozvání přijal europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR? To se dozvíte právě v tomto rozhovoru. S panem Vondrou probereme i další zákulisní informace z europarlamentu. Doufáme, že vás tento díl na pomezí energetiky a politiky bude bavit.




11. díl: Transformace uhelných regionů: Jaká je cesta do postuhelné éry pro Ústecký a Moravskoslezský kraj?

Transformace uhelných regionů? Palčivé téma současnosti. Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský - co tyto regiony v souvislosti s transformací energetiky čeká? Na toto téma si povídali v dalším díle Energetického podcastu Jakub Unucka (český politik a člen Uhelné komise za Moravskoslezský kraj) a Iva Dvořáková (komunální politička a radní Ústeckého kraje pro oblast strategie přípravy a realizace projektů).

Příjemný poslech!




10. díl: Modernizace uhelných zdrojů: Má smysl modernizovat a jaké jsou vyhlídky teplárenství?

Nový díl Energetického podcastu se pokusí zodpovědět otázku, zda investovat do modernizace uhelných zdrojů nebo je transformovat na plyn a biomasu či je úplně zavřít. Pozvání přijali Tomáš Drápela, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení a Petr Karafiát, ředitel Teplárny Kladno pro inženýring a ekologii.

V rozhovoru probereme historii modernizace od 90. let, vliv modernizačního fondu a jaké jsou další případné alternativy k uhlí v energetice a přímo v teplárenství. Pokud vás zajímá vývoj uhelných zdrojů, pak si poslech tohoto rozhovoru užijete!




9. díl: Jak funguje trh s elektřinou

V tomto díle Energetického podcastu se dozvíte, jak fungue trh s elektrickou energií. Pozvání přijal Michal Skalka, ředitel Sev.en Commodities, která obchoduje s elektřinou, uhlím, emisními povolenkami a měnovými deriváty.

Jak je vůbec rozdělen obchod s elektřinou? Obchoduje se více na burze nebo mimo burzu? A co znamenají extrémní situace na trhu, kdy elektřina je extrémně drahá nebo má naopak zápornou cenovku?

Michal Skalka nám vysvětlí jaké problémy na trhu vidí nebo jak vlastně vypadá klasický den obchodníka s elektřinou. Dotkneme se okrajově i dalších oblastí energetiky, jelikož jak jednotlivé epizody podcastu ilustrují, jsou to velmi propojené problematiky.

Příjemný poslech.




8. díl: 4 energetická témata, které Evropa řeší v 2021

V tomto díle Energetického podcastu rozebereme 4 témata, které v roce 2021 hýbou světem energetiky.

Moderátor Dan Tržil a Radek Jirků, analytik Seven Energy, proberou historicky nejvyšší ceny emisních povolenek, odstavování černouhelných elektráren v Německu, kauzu Nord Stream 2 a problémy EU se stabilitou sítě tuto zimu. Doufáme, že vás i tento nový formát podcastu bude bavit a dodá vám mnoho zajímavých souvislostí k energetickým otázkám.

V příštím díle se opět ponoříme do hloubky jednoho téma ve více tradičním formátu. Pokud nechcete, aby vám to uniklo, sledujte Energetický podcast ve vašich aplikacích.




7. díl: Uhelná energetika - Kdy přestaneme spalovat uhlí a čím ho nahradíme

Tématem 7. dílu Energetického podcastu je uhlí a jeho role v energetice.

Pozvání přijali Pavel Farkač (analytik Sev.en Energy ) a Blahoslav Němeček (partner EY pro energetiku), kteří probrali diskutované a aktuální téma dekarbonizace české energetiky, proč vlastně stále ještě těžíme uhlí a také možnosti čím ho v budoucnu nahradíme.

Energetický podcast je pořad, který probírá energetická témata s odborníky. Pokud se vám tento díl líbí, přihlaste se k odběru podcastu.




6. díl: Bezpečnost kritické infrastruktury v době koronakrize

Tento díl Energetického podcastu se podívá na téma bezpečnosti v kritické infrastruktuře. Toto široké téma jsme probrali vzhledem k probíhající pandemii covid-19, ale podíváme se i na další kritické scénáře.

Hosty tohoto dílu jsou Václav Matys - generální ředitel elektrárny Chvaletice ze skupiny Sev. en Energy a Tomáš Herink - člen představenstva Unipetrol.

V podcastu se dozvíte, jaká speciální opatření musely v rámci pandemie covidu společnosti Unipetrol a Sev.en zavést, jak fungují zaměstnanci v kritické infrastruktuře nebo na jaké krizové scénáře jsou připraveni.




5. díl: Jaderná energetika s Jaroslavem Mílem a Petrem Bartoněm

Pozvání do 5. dílu Energetického podcastu přijali Jaroslav Míl (vládní zmocněnenec pro jadernou energetiku) a Petr Bartoň (hlavní ekonom, Natland). V tomto rozhovoru jsme probrali hlavně ekonomicko-politický pohled na jadernou energetiku.

V tomto dílu podcastu se dozvíte například:

  • Nejvýraznější výhody a nevýhody jaderné energetiky.
  • Jaké je průměrné prodražení výstavby jaderných zdrojů a jaké jsou hlavní důvody?
  • Jak minimalizovat riziko předražení výstavby nového jaderného bloku?
  • Jaká je pozice jádra v budoucím evropském energetickém mixu?
  • Jak to vypadá s malými modulárními a mikro reaktory?

Jádro je kontroverzním tématem, který je momentálně silně diskutované v souvislosti s plánovanou stavbou jaderného bloku v Dukovanech. Doufáme, že tento podcast vnese racionální pohled a pomůže širšímu pochopení této problematiky.




LIVE: Petr Karafiát – Mýty v energetice

V osmé epizodě nahrávané na festivalu Praha Září pozvání přijal Petr Karafiát, který pracuje v energetice už 35 let, a tak může dobře zhodnotit mnohá z témat, která zazněla v předchozích epizodách. Je energetika na rozcestí a je to vůbec rozcestí první? Povídáme si i o stereotypech, které existují o energetickém průmyslu a uvádíme je na pravou míru. Energetický průmysl je mimo byznys hlavně veřejná služba, na které dnes stojí celá civilizace. Povídat si budeme i o věcech, které nedocházení jedincům, kteří se nepohybují v energetickém průmyslu, a které jsou převážně spjaty s ekonomickou stránkou vizí pro energetiku budoucnosti. V rozhovoru zazní spoustu zajímavých postřehů, a tak je určitě na co se těšit!




LIVE: Ondráš Přibyla - Fakta o klimatu

V sedmém dílu nahrávaném z festivalu Praha Září přijal pozvání Ondráš Přibyla. S Ondrášem si povídáme o projektu Fakta o klimatu, proč jej založil a k čemu má přispívat. Mluvíme i o tom, proč je potřeba usnadňovat diskuzi v oblasti složitých témat, jako je klimatická změna. Dále probereme, jak měřit emise CO2 a na co se musíme zaměřovat při mitigaci klimatických problémů. S Ondrášem probereme i detaily individuální uhlíkové stopy a uhlíkové kalkulačky. Uslyšíte, proč jsou zásadní spotřebitelské změny, ale proč samy nestačí – a proč jsou zásadní systematická řešení pro řešení zásadních otázek kolem energetiky. A jsou evropská opatření ekvivalentem volního ekonomického sebepoškozování? Platí argument, že Indie a Čína podobná opatření nikdy nepřijmou – to a více uslyšíte v podcastu.




LIVE: Petr Rokůsek o budoucnosti energetiky

V šesté epizodě nahrané v rámci festivalu Praha Září si povídám s Petrem Rokůskem z Nano Energies. Mluvíme o tom, proč se v Nano Energies věnují třem základním věcem – predikci soustav, jak zvýšit flexibilitu soustav a obchodování s čistě zelenou elektřinou. Povídáme si také o budoucnosti datových úložišť a výpočetních centrech. Uslyšíte, co jsou garantovaná data a proč digitalizace energetiky neznamená pouze mít digitální elektroměr. Také se dozvíte, proč musí být zelená energie dražší a proč jsou pro posun české energetiky klíčové procesy decentralizace, dekarbonizace a digitalizace.




LIVE: Radek Jirků – Vize energetické transformace

S Radkem Jirků ze Se.ven Energy si povídám v páté epizodě podcastu, která byla nahrávána na festivalu Praha Září. S Radkem mluvíme o vizích pro energetickou transformaci. Radek shrne, jak se energetika změnila od průmyslové revoluce a dostaneme se k současné situaci, kdy se většina odborníků shodne, že v této době stojí energetický průmysl na rozcestí. Kam dál? S Radkem si povídáme o leadershipu v energetice, o tom, zda v Česku dostatečně využíváme náš potenciál a o ideálních plánech pro budoucnosti zdravé české energetiky. Zároveň Radek vyvrátí několik mýtů o fungování „tradiční energetiky”.




LIVE: Pavel Hrzina o vývoji v akumulaci

V čtvrté epizodě z festivalu Praha Září si povídám s Pavlem Hrzinou ze ČVUTu. Náš rozhovor se soustředí především na akumulaci a její klíčovou roli pro budoucnost obnovitelných zdrojů. Uslyšíte, jaký je rozdíl v dlouhodobé a krátkodobé akumulaci, jaké jsou v Česku dostupné metody akumulace a na jakých metodách čeští vědci do budoucna pracují. Také si povídáme o roli vodíku v akumulaci a o transferu energie a komunitní energetice. V rozhovoru se můžete těšit i na spoustu dalších zajímavých informací a postřehů, ať už jde o hasiče a hašení fotovoltaiky nebo o tom, jak vypadá aplikovaný výzkum v oblastech energetiky.




LIVE: Jan Fousek – Elektromobilita a energetika

Vítejte u třetího dílu energetického podcastu, který byl nahrán v rámci festivalu Praha Září. V této epizodě si povídáme s Janem Fouskem, z Asociace pro akumulaci energie a věnujeme se hlavně o budoucnosti elektromobility, udržitelných zdrojů a o zjednodušování ekologických otázek. Uslyšíte také o tom, co je zelený vodík, jak se v současnosti vyrábí a jak by jeho výroba měla vypadat v budoucnosti. Mimo jiné si povídáme i o startupech v oblasti obnovitelných zdrojů, které jsou v mnoha ohledech specifické. V rozhovoru také uslyšíte, jak efektivně přemýšlet o investicích, které se dělají pro dalších 40 let a jak takové investice mohou ohrožovat „černé labutě”.




LIVE: Jakub Ditrich o elektrokolech

V druhé epizodě z festivalu Praha Září si povídám s Jakubem Ditrichem, evangelistou elektrokol. Jakub se věnuje elektrokolům přes 12 let a mluví o tom, že elektrokola nejsou novou sportovní vymožeností, ale naopak jde o základní dopravní nebo přepravní prostředek. V rozhovoru uslyšíte o historii kol, jejichž vynález nedávno oslavil dvousté výročí. Také uslyšíte o tom, jak si stojí Česko v globálním měřítku, co se týče elektrokol. Jakub Ditrich také mluví o unikátním postavení Číny v prodeji a nákupu elektrokol. A Samozřejmě si povídáme i o roli elektrokol v udržitelnosti, mobilitě a jaký mají význam z hlediska energetiky.




LIVE: Radim Sadílek o e-mobilitě

V první epizodě z festivalu Praha Září si povídám s Radimem Sadílkem z Volkswagen o elektromobilitě. V rozhovoru uslyšíte, jaký je rozdíl mezi plug-in hybridy a elektroauty a jestli jsou elektromobily tak ekologické, jak se na první pohled jeví. Nahlédneme na ekologii výroby elektroaut a Radim Sadílek se vyjádří k nejzažitějším mýtům kolem elektromobility – nabíjení, dojezd nebo cena provozu elektroauta na kilometr oproti autům se spalovacími motory. V neposlední řadě uslyšíte, jak plánují ve Volkswagenu přerušit výrobu vozů se spalovacími motory k roku 2040 a mít všechna vozidla neutrální ve spalování CO2 k roku 2050.




4. díl: Distribuce elektrické energie

Pozvání do 4. dílu Energetického podcastu přijali Stanislav Votruba (PRE) a Pavel Šolc (ex ČEZ). Oba pánové se věnovali nebo věnují distribuci a tak je právě distribuce hlavním tématem podcastu.

V tomto dílu podcastu probereme například:

  • K čemu slouží a proč potřebujeme distribuci elektřiny?
  • Jaký je rozdíl mezi distribucí a přenosovou soustavou?
  • Jaké jsou přínosy a zápory OZE zapojených do distribuční sítě?
  • Jak jsou nastaveny platby a nastavení poplatků

Věříme, že si další díl podcastu užijete a dozvíte se mnoho zajímavých informací.




3. díl: Skladování elektrické energie

Vítejte u dalšího dílu Energetického podcastu. Dnešním tématem je skladování energie. Dozvíte se proč se zvyšuje potřeba elektrickou energii skladovat, jaké jsou její způsoby a jaké fyzické, obchodní ale i legislativní faktory do toho vstupují.

Hosty tohoto dílu jsou:
Jan Fousek, který je výkonným ředitelem Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT, předsedou dozorčí rady Solární asociace a členem představenstva Svazu moderní energetiky.
a Tomáš Hüner, ředitel provozní společnosti Smart Infrastructure společnosti Siemens a také bývalý ministr průmyslu a obchodu ČR.

Pokud by vás zajímaly i další energetická témata, přihlašte se k odběru podcastu.




2. díl: Jak funguje přenosová síť elektrické energie - kvalita, stabilita a bezpečnost

Vítejte u druhého dílu Energetického podcastu. Dnes se dozvíte, jak se elektřina dostane do našich zásuvek, jak probíhá balancování vyrobené a vydané energie nebo jak je zajištěna bezpečnost přenosové sítě.

Hosty podcastu jsou tentokrát Miroslav Vrba (od roku 2005 do března 2017 byl členem představenstva ČEPS, a. s., byl předsedou Energetického komitétu WEC ČR a nyní působí v dozorčí radě AEM.) a Václav Matys, Generální ředitel Sev.en EC - Elektrárna Chvaletice.

Pochopení, jak funguje přenosová síť je dalším dílem skládanky fungování energetiky a energetické vize budoucnosti. Proto doufáme, že pro vás i tento díl bude užitečný.

Pokud nechcete, aby vám unikly další díly podcastu, přihlašte se k odběru ve vaší podcastové aplikaci.




1. díl: Co je to energie a k čemu ji potřebujeme

Vítejte u prvního dílu Energetického podcastu. Pozvání přijali Michal Macenauer (EGÚ Brno) a Radek Jirků (Sev.en Energy) a tento rozhovor je takovým úvodem do energetické problematiky.

Dozvíte se základní fakta o energii a její spotřebě stejně tak jako vývoj spotřeby energií v čase a geografii.

Dále se v tomto díle dozvíte například:

  • Co je energie a proč ji vlastně potřebujeme?
  • Jaké jsou druhy energie?
  • Je možný růst ekonomiky bez růstu spotřeby energií?
  • Mají smysl úsporná opatření?

Pokud vás tento podcast zaujal a chtěli byste poslouchat i další díly, přihlašte se k odběru podcastu tam, kde podcasty posloucháte.


> SKUPINA SEV.EN ČESKÁ ENERGIE
Energie a teplo



Engineering
Obchod s komoditami
Těžba


Rekultivace
Podpůrné služby



Záchranářské služby