logo Sev.en

> Aktuality

Na komíně chvaletické elektrárny se vylíhli tři mladí sokoli

Tisková zpráva

Chvaletice 18. května 2022 – Budka pro sokoly na komíně chvaletické elektrárny letos ožila. Pár sokolů stěhovavých tu zahnízdil a vyvedl mladé. Tři mladí sokoli si ve hnízdě pobudou ještě minimálně dva týdny. Další měsíc je rodiče budou učit létat. Na komíně Elektrárny Chvaletice jsou budky pro sokoly už od roku 2017.

Projekt v Elektrárně Chvaletice probíhá ve spolupráci se společností ALKA Wildlife, která se zabývá mimo jiné dlouhodobým monitoringem a podporou hnízdění sokolů na lidských stavbách, většinou právě na komínech průmyslových areálů a elektráren. Mladí sokoli se v Elektrárně Chvaletice vylíhli v budce ve výšce 130 metrů nad zemí. Pár se zde zdržuje již od roku 2020, ale k hnízdění došlo poprvé až letos. Loni se totiž ukázalo, že v budce jim chybí keramzit a poté, co jim ho chvaletičtí lezci doplnili, již k úspěchu nic nechybělo. Lákadlo na pohodlí zabralo a kolem komína už krouží šťastný rodičovský pár. Jejich potomky, dva samečky a jednu samičku ornitolog Václav Beran ze společnosti ALKA Wildlife okroužkoval. „Jsou to krásná zdravá mláďata a mají se čile k světu,“ pochválil juniory Václav Beran.

V budce o dvacet metrů níže letos nikdo nehnízdí, rády by to určitě zkusily poštolky obecné. Sokoli si ale střeží i druhou budku. Poštolky proto zahnízdily na dalších místech chvaletické elektrárny. Se sokoly si ale nijak překážet nebudou. „Sokoli se pohybují ve vyšší výšce než poštolky a potravu loví pouze v letu. K hnízdění potřebují klidné místo, kam se nedostane člověk. Oproti tomu poštolky využívají spíše dutiny na rozmanitých stavbách, například větrací šachty, průduchy na půdy, výklenky či římsy a loví především drobné savce,“ ujistil Václav Beran.

Ke hnízdění zve pohodlná budka sokoly stěhovavé také na komíně další elektrárny ze skupiny Sev.en Energy, a to v Počeradech. I tady výšiny nad elektrárenským zařízením křižují kromě sokolů poštolky obecné. 


Elektrárna Chvaletice a.s.
je jedním z největších výrobců elektřiny v ČR. Díky strategické poloze pouhých
30 km od geografického středu ČR je energetickým srdcem východních Čech. V současnosti je také jedinou elektrárnou v regionu, která má certifikaci na vyrovnávání výkyvů v síti, obnovení dodávek po rozpadu sítě i tzv. ostrovní provoz. Zůstává tedy významnou bezpečnostní a stabilizační součástí české elektrizační soustavy. V současnosti realizuje jednu z největších soukromých ekologických investic v Česku, která přinese nejvýznamnější snížení emisí od 90. let a splnění nových evropských limitů. Roční výroba elektřiny se běžně pohybuje na úrovni kolem 4 TWh. Společnost patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v regionu.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Portfolio skupiny zahrnuje v ČR elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno a Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. V zahraničí vlastní skupina plynové a uhelné elektrárny ve Velké Británii a Austrálii. V USA má 100% podíl v americké těžební společnosti Blackhawk Mining a minoritní podíl ve společnosti Corsa Coal Corp. Obě tyto firmy jsou významnými producenty metalurgického uhlí pro výrobu oceli. S energií skupina obchoduje na propojeném evropském trhu.

 


 

Kontakt:

Eva Maříková
manažerka komunikace Sev.en

Tel: +420 476 203 140
GSM: +420 777 651 270
e-mail
www.7energy.com

 


> SKUPINA SEV.EN ČESKÁ ENERGIE
Energie a teploEngineering
Obchod s komoditami
Těžba


Rekultivace
Podpůrné službyZáchranářské služby